Det var 20 grader varmt, soligt och perfekta förutsättningar för fotbollsfest på måndagskvällen. Halsdukens dag och fullt av grönvita halsdukar vajade på läktarna när J-Södra, som efter tre raka förluster, mötte Tvååkers IF från Halland.
Det var chansfattigt under matchens första 20 minuter och inget av lagen lyckades etablera något tryck. Men i den 24:e minuten sköt Tvååkers Oskar Ruuska ett skott utanför straffområdet, otagbart för Julius Lindgren, och det stod 0-1 på resultattavlan.
Södra tog tag i taktpinnen under halvlekens sista minuter, lyckades få till ett ganska bra tryck, dock utan att få in bollen .
Inte heller i andra halvlek skapade hemmalaget de riktigt farliga chanserna. Men i den 68:e minuten fick Dzenis Kozica bollen strax utanför straffområdet och sköt ett skott som gick via ribban in i mål.
Tyvärr gjorde Tvååkers Oskar Ruuska kvällens andra mål några minuter senare, och 1-2 blev slutresultatet.
Matchen bjöd ändå på:
- Fantastiskt väder
- Green Machine sjöng i vanlig ordning oförtrutet under hela matchen
- Hampus Israelssons första match från start och 17-åringen gjorde en fin insats
- Comeback av Jesper Manns efter några matchers frånvaro på grund av skada
Nästa hemmamatch för J-Södra är måndagen den 27 maj då vi möter Ängelholm.








