jonkoping-sodra-fc-rosengard-113.jpg

Jönköpings Södra förlorade mot FC Rosengård

Herr
27 april 2024

“Det kommer bli en tuff match mot ett skickligt lag som gillar att slå långbollar”, sa Jönköpings Södras tränare Patrik Ingelsten inför matchen. “Det gäller att sätta hög press på bollhållaren.”

Men av FC Rosengårds offensiv såg vi inte mycket av i inledningen av matchen, som blev en halvtimme försenad på grund av att bortalaget fått problem med bussen. 

Södra hade det mesta av spelet i början av första halvlek och i den tionde minuten fick hemmalaget en straff sedan Hugo Lyck blivit fälld. Dzenis Kozica satte den säkert i målvaktens vänstra hörn.

Rosengård kom in allt mer i matchen i slutet av första halvlek, och i den 41:e minuten kvitterade gästerna. Bortalaget var även väldigt nära att ta ledningen i den 44:e minuten, ett skott som täcktes av en glidtacklande Hugo Lyck. Första halvlek slutade 1-1.

Södra började bra även i andra halvlek utan att skapa de farliga lägena. I den 67:e minuten trodde nog de flesta att bortalagit tagit ledningen men målet blev avblåst. Tio minuter senare kom Rosengårds mål efter en kontring, och i den 82:e gjorde bortalaget 3-1 som blev slutresultatet.