AX2 1239

Kom och fira Jönköpings Södra 100 år

2022-08-09

När vi möter Halmstads BK på Stadsparksvallen nu på lördag den 13 augusti är det årets jubileumsmatch för att uppmärksamma klubbens 100-åriga historia.

Det innebär att vårt matchevenemang innehåller aktiviteter innan match och i paus. Vi kommer även få se vårt herrlag spela i en för matchen unik jubileumströja. Den 13 augusti finns det också möjlighet för alla södraiter att samlas på en after-game med start kl. 17.30 på Murphys Bar & Restaurang (Lindströms plats 2).

Program
14.00                 Stadsparksvallen öppnar
14.45                 Peter Wilson intervjuar från inneplan. L-G Åkerberg summerar klubbens första årtionden
15.00                 Avspark första halvlek
15.45                 Våra ungdoms- och akademilag går gemensamt ärevarv på innerplan
15.45                 Intervju med Giles Stille som reflekterar över seriesegrarna på 90-talet
15.50                 Intervju med Ulf Lantz och Tommy Thelin som blickar tillbaka på de allsvenska säsongerna 1969 och 2016/2017.
16.00                 Avspark andra halvlek
16.45                 Matchen är färdigspelad

Därefter välkomnar vi till Murphy´s Bar & Restaurang för after-game. Dörrarna öppnar kl. 17.30 och det kommer serveras hamburgare till ca kl. 19.00. På Murphys kommer vi kunna lyssna på såväl intervjuer med södraiter som lyssna till livemusik. Ta även chansen att utmana spelare och ledare i både biljard och shuffleboard. Alla södraiter är välkomna men för dig under 18 år är det i målsmans sällskap som gäller.

För alla som vill säkerställa sin plats på såväl matchen som after-game finns följande möjligheter:

Varmt välkomna till Stadsparksvallen och Murphy´s nu på lördag den 13 augusti!

Fler nyheter

Till alla nyheter