Adrian Edqvist lämnar Jönköpings Södra IF
2022-12-01Adrian Edqvist kom till Jönköpings Södra IF inför säsongen 2021 och har således tillhört vår herrtrupp de senaste två säsongerna.
Under de båda säsongerna i Superettan blev det total 51 matcher i den gröna tröjan. Inför säsongen 2023 har klubben och Adrian gemensamt valt att inte nyttja den tredje optionsåret.
Adrian har varit en uppskattad spelare i truppen som alltid bidragit med en bra inställning i både träning och match. Vi tackar Adrian för hans insatser i klubben och önskar honom ett stort lycka till i framtiden, säger Junes Barny.
Fler nyheter
Till alla nyheter
Retro J-Södra-halsdukar – nu på auktion!
2025-10-28Nu har du chansen att lägga beslag på fina gamla J-Södra halsdukar som vi idag släpper på auktion via Tradera.
Vinnare tipspromenaden
2025-10-26Tipspromenaden har kommit igång igen för hösten och kommer pågå fram till den 7 december om vädret tillåter.
J-Södra startar flicklag för flickor 7-9 år
2025-10-25Det är dags att ta nästa steg i vår satsning på dam- och flickfotboll. J-Södra ser ett ökat intresse för flickfotboll och nu kan vi äntligen starta upp flickverksamhet på Jordbrovallen.