
Antonio Jankulovski klar för Jönköpings Södra IF
2024-08-09Jönköpings Södra IF förstärker A-truppen inför hösten med 21-årige Antonio Jankulovski, han kommer närmast från spel med Velez C.F i Spanska fjärdeligan.
Innan sejouren i Spanien spelade Antonio Jankulovski i division 2 med Västra Frölunda där det totalt blev 51 matcher. Antonio är född 2003 och startade sin karriär som ungdomsspelare i Örgryte IS. Sedan 2023 och fram till sommaren har Antonio spelat i spanska Velez C.F i Spanien.
På sitt CV har även Antonio ett antal landskamper för Makedoniens U19 och U21-landslag. Totalt 13 landskamper.
Jönköpings Södra IF och Antonio är överens om ett kontrakt som löper över höstsäsongen 2024 men med möjlighet till förlängning över säsongen 2025.
- Antonio är en spelartyp som passar i vårt sätt att spela. Han har visat en fin karaktär och kommer att vara ett bra tillskott till vårt lag, säger Bengt Canell, sportsligt ansvarig i Jönköpings Södra IF.
Varmt välkommen till Jönköpings Södra IF, Antonio!
Fler nyheter
Till alla nyheter
Damlaget 2025 - uppdatering av spelartruppen
2025-05-10Damlaget förbereder sig inför säsongen 2025. Det har tillkommit flera spelare och en del har lämnat. Här kommer en uppdatering kring truppen.

Truppen mot BK Olympic
2025-05-10Truppen mot BK Olympic i morgon, söndagen den 11 maj kl. 16.00. Startelvan publiceras på sociala medier en timme innan matchstart.

Anmar Kiwarkis inför BK Olympic hemma
2025-05-10Tuff förlust mot Skövde AIK senast, men nu har det äntligen blivit dags för hemmamatch på Stadsparksvallen igen. Den här gången står Malmölaget BK Olympic för motståndet.