Daniel Culha i ny roll inom J-Södra
2023-01-06I dag kan vi presentera Daniel Culha som ny Transition Coach inom Jönköpings Södra IF. Daniel har en lokal förankring och har varit tränare för herrlagen i såväl Råslätts SK som Husqvarna FF.
Junes Barny kommenterar Daniel:
"Daniel kommer att utgå från vår A-trupp där han kommer ha fokus på de unga spelarna som precis flyttats upp samt spelarna från akademin som är uppe och tränar med oss. Han kommer att fungera som ett bollplank för spelarna, stötta dem och ge dem feedback. Daniel kommer att utbilda våra ledare i akademin och se till att spelfilosofin implementeras och följs. Vi är väldigt glada att kunna presentera Daniel som ett nytt tillskott i ledarstaben för att maximera våra resurser och ge våra spelare de bästa förutsättningarna för att lyckas.”
Vi hälsar Daniel Culha varmt välkommen till Jönköpings Södra IF.
Fler nyheter
Till alla nyheter
Olle Almström inför Ariana hemma
2025-10-29Två omgångar återstår och det är fortsatt tätt i toppen. "Vi kan bara påverka oss själva och hur vi presterar de två sista matcherna", säger Olle Almström inför lördagens hemmamatch mot Ariana.
Retro J-Södra-halsdukar – nu på auktion!
2025-10-28Nu har du chansen att lägga beslag på fina gamla J-Södra halsdukar som vi idag släpper på auktion via Tradera.
Vinnare tipspromenaden
2025-10-26Tipspromenaden har kommit igång igen för hösten och kommer pågå fram till den 7 december om vädret tillåter.