Edin Hamidovic och Södra går skilda vägar
2023-01-12I dag står det klart att Edin Hamidovic och Jönköpings Södra IF inte tecknar nytt avtal inför säsongen 2023 och går därmed skilda vägar.
Edin Hamidovic kom tillbaka till klubben till säsongen 2019 och tillsammans med säsongen 2020 blev det totalt 54 matcher vilket resulterade i 26 mål i Superettan. Därefter väntade ett utlandsäventyr i turkiska Ankara Keçiörengücü innan Edin återvände under säsongen 2021. Det hann bli ytterligare 39 matcher och 6 mål till under de två senaste säsongerna i Superettan.
- Edin har under många år varit en anfallare som haft respekt med sig och som dragit åt sig uppmärksamhet på planen. Vi tackar Edin för hans insatser under de gångna säsongerna och önskar honom lycka till i framtiden, säger Junes Barny.
Jönköpings Södra IF riktar ett stort tack till Edin Hamidovic för goda insatser under alla år i den gröna tröjan.
Fler nyheter
Till alla nyheter
Biljettsläpp till hemmapremiären
2026-03-23J-Södra tar sig an Utsiktens BK i årets hemmapremiär på Stadsparksvallen och nu är biljetterna släppta i Tickster.
Ella Edberg flyttas upp till seniortruppen
2026-03-23Försvararen har skrivit på för säsongen 2026.
Julia Frössberg skriver på för säsongen 2026
2026-03-22Ytterbacken stannar i Jönköpings Södra IF ytterligare ett år.