
Förlust på Bravida Arena
2023-02-18Dagens bortamatch mot BK Häcken slutade med en 5-0-förlust efter att hemmalaget kunnat göra fyra mål i andra halvlek.
Jönköpings Södra ställdes mot tuffaste tänkbara motstånd i den första av tre gruppspelsmatcher i Svenska Cupen när de regerande svenska mästarna stod för motståndet. Det var tydligt hela matchen igenom att det var ett allsvenskt topplag som vi mötte och vi straffades hårt vid de tillfällen där vi tappade fokus, med egna misstag som följd.
Det var en grön-vit startelva som innehöll inte mindre än fem nyförvärv i Albin Bjurnemark, Alexander Berntsson, Jesper Manns, Taylor Silverholt och Pashang Abdulla. Lägg därtill att vi även fick se Philip Möller Delaveris, Marwan Baze, Flamur Dzelili och August Karlin inbytta i andra halvlek vilket innebar att nio spelare gjorde tävlingsdebut under lördagen.
Om man bortser från att målen rann i väg under andra halvlek fick vi ändå se ett Jönköpings Södra som visade god inställning och attityd vilket resulterade i några kvalitativa målchanser under andra halvlek med bl a två träffar i ramverket. Även tillresta supportrar i Green Machine bidrog till att skapa god stämning på Bravida Arena.
Nu väntar en veckas träning innan det nästa lördag bär av till Halmstad för cupmatch nummer två.
Fler nyheter
Till alla nyheter
Leja Wiberg är uttagen till regionalt läger
2025-09-15Leja Wiberg är uttagen till regionalt läger för F09. De är 47 spelare som är uttagna till lägret i Karlstad den 30 september.

Tre poäng i Lund
2025-09-14Ny vecka och ny match i Skåne, denna gång med Lunds BK på andra sidan planen. Idag får J-Södra, till skillnad från förra helgen, göra resan hem till Jönköping med tre pinnar i bagaget.

Vinnare tipspromenaden
2025-09-14Tipspromenaden har kommit igång igen för hösten och kommer pågå fram till den 7 december om vädret tillåter.