
J-Södras G-Man Cup
2024-05-22Välkommen till G-Man cup, en ungdomsturnering i fotboll som ger ett fantastisk avslut på fotbollssäsongen för både tjejer och killar mellan 8-11 år gamla. Cupen spelas mellan 12-13 oktober.
Välkommen till G-Man cup, en ungdomsturnering i fotboll som ger ett fantastisk avslut på fotbollssäsongen för både tjejer och killar mellan 8-11 år gamla. Cupen spelas mellan lördag och söndag 12-13 oktober. Spelformen 7mot7 spelas på lördagen medan 5mot5 spelas på söndagen.
Turneringen spelas till minne av Bertil ”G-Man” Gustavsson. Bertil, som var en profil under 60- och 70-talen, ägnade större delen av sitt liv åt fotbollsspelande barn och ungdomar i Jönköping och då framför allt i Jönköpings Södra IF.
PROGRAM
- G-Man Cup, spelformen 7mot7 (för barn från 10 till 11 år): lördag 12 oktober kl. 09:00-16:00
- G-Man Cup, spelformen 5mot5 (för barn från 8 till 9 år): söndag 13 oktober kl. 09:00-16:00
Observera att cupen från och med i år har en alldeles egen hemsida där du hittar all information, spelschema samt anmälan till cupen.
Avgifter
Anmälningsavgift 7mot7: 1000 kr per lag
Anmälningsavgift 5mot5: 600 kr per lag.
Din registrering är endast komplett när avgiften är betald.
Klicka här för att läsa mer om cupen och anmäla ert lag.
Varmt välkomna på G-Man Cup!
Fler nyheter
Till alla nyheter
J-Södra och Jönköpings Bollklubb inleder samarbete
2025-10-12Ett samarbete har inletts mellan akademiverksamheten i Jönköpings Södra IF och seniorverksamheten i Jönköpings Bollklubb.

Vinnare tipspromenaden
2025-10-12Tipspromenaden har kommit igång igen för hösten och kommer pågå fram till den 7 december om vädret tillåter.

Mållöst mot Oskarshamn
2025-10-11Med ett Ljungskile som gjorde jobbet hemma mot Eskilsminne, var förutsättningarna inför matchen solklara - det behövdes en seger för att återta serieledningen. Så blev det dock inte.