
Måns Isaksson säljs till Mjällby AIF
2024-12-22Jönköpings Södra IF och Mjällby AIF är överens om en övergång gällande 17-årige mittfältaren Måns Isaksson som därmed lämnar Jönköpings Södra IF.
Måns Isaksson anslöt till Jönköpings Södra IF:s akademi från Tenhults IF under säsongen 2020, under säsongen 2023 skrev Måns på ett treårsavtal med föreningen där han gjorde A-lags debut hemma på Stadsparksvallen hemma mot GIF Sundsvall den 15 juli 2023. Under sin tid i Jönköpings Södra IF har Måns blivit kallad till ungdomslandslag i flera sammanhang där han under senaste tiden varit en viktig spelare i den svenska P17-landslaget.
Jönköpings Södra IF är nu överens med Mjällby AIF om en övergång som därmed köper loss mittfältaren från sitt kontrakt.
Oscar Carlson, Klubbchef Jönköpings Södra IF:
- Försäljningen av Måns ligger i linje med hur vi vill bedriva vår verksamhet. Måns är en lokal förmåga som inledningsvis har fått sin fotbollsutbildning i Tenhults IF innan han anslöt till Jönköpings Södra IF:s akademi och därefter tog klivet upp i A-truppen under 2023. Det ska bli spännande att följa hans fortsatta utveckling i Mjällby.
- Vi är väldigt glada för Måns skull och önskar honom ett stort lycka till i hans fortsatta fotbollskarriär!
Fler nyheter
Till alla nyheter
Leja Wiberg är uttagen till regionalt läger
2025-09-15Leja Wiberg är uttagen till regionalt läger för F09. De är 47 spelare som är uttagna till lägret i Karlstad den 30 september.

Tre poäng i Lund
2025-09-14Ny vecka och ny match i Skåne, denna gång med Lunds BK på andra sidan planen. Idag får J-Södra, till skillnad från förra helgen, göra resan hem till Jönköping med tre pinnar i bagaget.

Vinnare tipspromenaden
2025-09-14Tipspromenaden har kommit igång igen för hösten och kommer pågå fram till den 7 december om vädret tillåter.