Mikael Marques lämnar för AFC Eskilstuna
2022-01-06Mikael Marques kom till Jönköpings Södra inför säsongen 2020. Den unga försvarsspelaren har med sina fyra starter haft svårt att få speltid och det är klart att han lämnar klubben.
Mikael Marques är klar för spel i AFC Eskilstuna, efter två år i Jönköpings Södra. Klubbarna är överens om en övergång och Marques presenteras för AFC under dagen i dag.
Marques kom till Jönköpings Södra från IFK Malmö inför säsongen 2020, men har fått begränsat med speltid under tiden i klubben. Totalt har det blivit 19 matcher i Superettan, men bara fyra från start.
Vi önskar Mikael lycka till i sin framtida karriär!
Foto: Axel Boberg
Fler nyheter
Till alla nyheter
Adam Bark klar för Jönköpings Södra IF!
2026-03-02Adam Bark är klar för Jönköpings Södra. Den offensive mittfältaren kommer närmast från IF Karlstad, där han producerade 18 poäng förra säsongen. Kontraktet gäller över säsongen 2027.
Elsa Uka flyttas upp till A-laget
2026-03-02Försvararen kommer att tillhöra seniortruppen säsongen 2026.
Information från styrelsen och valberedningen
2026-02-27Nu finns information från styrelsen och valberedningen att läsa på föreningens hemsida.