
Moa Edenholm är klar för tre år
2023-12-29Moa Edenholm har förlängt med tre år, Moa är en av de lovande talangerna som kommer närmast från F17 och vår akademi.
Moa Edenholm om att förlänga med Jönköpings Södra
Vad var viktigast i ditt beslut att förlänga ditt kontrakt 3 år?
- Jag trivs väldigt bra i Jönköpings Södra och tror på den satsningen som klubben vill göra med sin damverksamhet.
Vad är dina tankar om nästa säsong, för din egen del och för lagets?
- För min del vill jag fortsätta utvecklas som fotbollspelare.
Ha roligt, träna hårt och utvecklas som lag tillsammans.
Chefstränare Peter Andersson om Moa Edenholm.
- Vi är naturligtvis väldigt glada över att Moa väljer att skriva på för 3 år hos oss. Moa har gjort det väldigt bra i F17 under året och har fått flera chanser att visa upp sig i damlaget under hösten, chanser hon verkligen har tagit. Hennes kvickhet och näsa för mål är egenskaper vi hoppas få se mer av kommande säsonger och vi ser fram emot att fortsätta följa hennes resa i klubben!
Statistik
Moderklubb: Hallby IF
Anslöt: 2023
Matcher: 7
Mål: 2
Assist: 1
Fler nyheter
Till alla nyheter
Leja Wiberg är uttagen till regionalt läger
2025-09-15Leja Wiberg är uttagen till regionalt läger för F09. De är 47 spelare som är uttagna till lägret i Karlstad den 30 september.

Tre poäng i Lund
2025-09-14Ny vecka och ny match i Skåne, denna gång med Lunds BK på andra sidan planen. Idag får J-Södra, till skillnad från förra helgen, göra resan hem till Jönköping med tre pinnar i bagaget.

Vinnare tipspromenaden
2025-09-14Tipspromenaden har kommit igång igen för hösten och kommer pågå fram till den 7 december om vädret tillåter.