
Nu stärker vi upp föreningens kommunikation
2022-06-27Under de två senaste åren tvingades många klubbar inom Svensk Elitfotboll anpassa sina organisationer utifrån det rådande läge som gällde under pandemin.
Inför den här säsongen kunde vi inom Jönköpings Södra IF börja bygga upp organisationen igen vilket vi sett genom att vi stärkt upp med roller som evenemangsansvarig och utvecklingsansvarig inom akademin.
Vad vi däremot har kvar att utveckla och förstärka är hur vi jobbar med all form av kommunikation inom föreningen. Det gäller såväl innehåll som frekvens av kommunikation och för samtliga verksamheter inom föreningen.
Av det skälet har vi skapat en kommunikationsgrupp vars syfte är att omgående förstärka föreningens kommunikation. Det gäller herr-, dam- och akademi/ungdomsverksamheterna och för såväl vår hemsida som i våra sociala medier.
I kommunikationsgruppen ingår Sofia Rönneke, Peter Wilsson, Daniel Ståhl och Fredrik Ståhl. Arbetet har redan påbörjats och gruppen har nu daglig kontakt i syfte att insatserna ska når ut per omgående.
Vi tar gärna emot synpunkter och idéer för det framtida arbetet och välkomna att ta kontakt med Fredrik Ståhl på fredrik.stahl@j-sodra.se.
Fler nyheter
Till alla nyheter
Leja Wiberg är uttagen till regionalt läger
2025-09-15Leja Wiberg är uttagen till regionalt läger för F09. De är 47 spelare som är uttagna till lägret i Karlstad den 30 september.

Tre poäng i Lund
2025-09-14Ny vecka och ny match i Skåne, denna gång med Lunds BK på andra sidan planen. Idag får J-Södra, till skillnad från förra helgen, göra resan hem till Jönköping med tre pinnar i bagaget.

Vinnare tipspromenaden
2025-09-14Tipspromenaden har kommit igång igen för hösten och kommer pågå fram till den 7 december om vädret tillåter.