
Pashang Abdulla är klar för Södra
2023-02-06I dag kan vi meddela att anfallaren Pashang Abdulla är klar för Jönköpings Södra IF.
Pashang Abdulla är en 28-årig anfallare som den senaste säsongen spelade i Dalkurd FF där han noterades för 25 matcher och 8 mål i Superettan. Kuriosa i sammanhanget är att fyra av målen kom i den 29:e omgången i Dalkurds 5-2 seger på Studenterna mot just Jönköpings Södra IF. Säsongen 2021 spelade Pashang Abdulla i Piteå IF där han noterades för 30 matcher och 20 mål i division 1 Norra. Pashang Abdulla tränar redan i dag med sitt nya lag och Junes Barny kommenterar vårt senaste nyförvärv så här:
- Vi har sökt en anfallare med de egenskaper som Pashang besitter. Han är en bra avslutare som är väldigt vass i offensiv box. 28 mål fördelat på de 2 senaste säsongerna är bra siffror och nu har vi ett bra komplement till vår övriga anfallsbesättning.
Kontraktet är skrivet över säsongen 2023 och vi hälsar Pashang Abdulla varmt välkommen till Jönköpings Södra IF.
Fler nyheter
Till alla nyheter
J-Södra och Jönköpings Bollklubb inleder samarbete
2025-10-12Ett samarbete har inletts mellan akademiverksamheten i Jönköpings Södra IF och seniorverksamheten i Jönköpings Bollklubb.

Vinnare tipspromenaden
2025-10-12Tipspromenaden har kommit igång igen för hösten och kommer pågå fram till den 7 december om vädret tillåter.

Mållöst mot Oskarshamn
2025-10-11Med ett Ljungskile som gjorde jobbet hemma mot Eskilsminne, var förutsättningarna inför matchen solklara - det behövdes en seger för att återta serieledningen. Så blev det dock inte.