
Truppbygget 2022 – ”Eric Omondi lämnar”
2022-01-12Idag är det klart att Eric Omondi lämnar Jönköpings Södra. Eric kom till klubben inför 2020 och har sedan dess gjort 50 matcher och 14 mål.
Uppdatering:
Eric Omondi kom till Jönköpings Södra inför säsongen 2020 och har under två säsonger gjort totalt 50 matcher och 14 mål i Superettan. Kontraktet skrevs på två år, ett kontrakt som löpte ut vid årsskiftet. Nu står det klart att klubben inte väljer att förlänga kontraktet, och spelaren lämnar därför klubben.
Jönköpings Södra vill tacka Eric för hans insatser och önskar honom lycka till i framtiden!
Truppen i nuläget
Antal: 18 utespelare + 1 målvakt
Målvakter: Felix Jakobsson
Mittbackar: Adam Ben Lamin, Sebastian Crona, Marcus Degerlund, Kevin Rodeblad Lowe
Wingbacks: Daniel Strandsäter, Adrian Edqvist, Malkolm Moënza, Mohammad Fazal
Mittfältare: Junes Barny, Fredric Fendrich, Adnan Maric, Daniel Ljung, Marko Nikolic, Anton Thorsson, Robin Book, Erik Johansson
Anfallare: Edin Hamidovic, Elias Nordström
Kvar av truppbygget har vi ytterligare en målvakt, en mittback och en anfallare. Utöver detta finns det utrymme för ytterligare någon ung spelare att gå in i truppen.
Under vecka tre och fyra kommer vi att genomföra en provspelsperiod, där ett antal spännande unga spelare kommer att träna med laget.
Fler nyheter
Till alla nyheter
Isa Göransson inför matchen mot Bankeryds SK
2025-05-01I helgen är det dags för årets första bortaderby mot Bankeryds SK på Furuviks IP.

Patrik Ingelsten inför Skövde AIK borta
2025-05-01Med en femteplats i tabellen och tre hemmasegrar på Vallen i bagaget är det nu dags för bortamöte mot nykomlingen Skövde AIK, som åkte ur Superettan förra året. - Det blir en utmaning.

Vinnande lottnummer i 50/50
2025-04-28Här finns vinnande lottnummer i 50/50 lotteriet