50/50 fortsätter 2026 med större vinstchanser
2026-01-19Efter ett rekordstarkt 2025 fortsätter 50/50 även under 2026 med digital försäljning, nya lotterier och kommande prenumeration. Fler chanser, större potter och samma enkla spelglädje.
Intresset för 50/50 växer. Under 2025 fördubblade vi omsättningen jämfört med 2024, ett tydligt kvitto på att allt fler vill vara med och dela på spänningen. Det tänker vi bygga vidare på.
Under 2026 fortsätter vi med digital 50/50-försäljning och vi hoppas att du hänger med oss hela året. Det är enkelt, det går snabbt och varje lott gör skillnad när ni är med och stöttar Jönköpings Södras ungdoms- och akademiverksamhet.
Nyhet 2026: prenumerera på 50/50
Inom kort lanserar vi möjligheten att köpa 50/50-lotter via prenumeration. Då missar du aldrig en dragning och har alltid ett turnummer med i potten. Alla banker är ännu inte anslutna till Swish-prenumeration, men vi jobbar på det och återkommer så snart det är klart.
Under 2025 tog vi 50/50 till nästa nivå. Förutom matcherna genomfördes sommar-, jul- och nyårslotterier med en total pott på 90 725 kr. Den största enskilda vinsten under matcher kom i derbyt mot Husqvarna FF, där en lycklig vinnare gick hem med hela 35 900 kr. Det är inga småpengar.
Vill du vara först på bollen och säkra ditt turnummer?
Anmäl din mailadress på Clubmates sida så får du ett mail så fort försäljningen öppnar inför nästa match.
50/50 är mer än ett lotteri. Det är spänning, tradition och chansen att vinna stort. Nästa vinnare kan vara du.
Passa på att köp dina 50/50-lotter till träningsmatchen mot IFK Värnamo, lotter köper ni enklast här.
Fler nyheter
Till alla nyheter
Vinnare tipspromenaden
2026-03-08Tipspromenaden har kommit igång igen för våren och kommer pågå fram till maj.
Esmeralda Eisner inför Nässjö FF
2026-03-06Damlaget är fortsatt obesegrade under försäsongen. På söndag väntar bortamatch mot Nässjö. "Vi vill fortsätta jobba med våra principer och fortsätta bygga på de vi påbörjat", säger Esmeralda Eisner.
Hakarps Equipment ny huvudsponsor till J-Södra
2026-03-06J-Södra kan med glädje presentera Hakarps Equipment som ny huvudsponsor till föreningen. Avtalet sträcker sig över tre säsonger och markerar starten på ett långsiktigt och strategiskt samarbete.