
Conny Nilsson ny sportchef för dam
2022-12-22Klubben har under en tid sökt en sportchef på damsidan och nu står det klart att det blir en comeback i klubben för Conny Nilsson. Avtalet är skrivet på två år.
Conny Nilsson var huvudtränare för damlaget från starten i division 4 och tre år framåt. Efter ett års bortavaro står det nu klart att Conny tar över som ny sportchef för damerna. Avtalet är skrivet på två år.
- Vi är väldigt glada att Conny kommer tillbaka till klubben. Rollen som sportchef kommer att vara väldigt viktig för oss, då vi har en långsiktig ambition att vara det naturliga valet för tjejer i Jönköping som satsar på sin fotboll. Utöver det har vi en långsiktig ambition att nå eliten på damsidan, och där är vi övertygade om att Conny kommer att kunna bidra med sin erfarenhet och sitt kunnande, säger Sebastian Lagrell.
- Sen den här möjligheten dök upp, och jag fick chansen att hoppa på igen har det inte funnits någon tvekan från min sida. Jag vill vara med på den här resan och jag har gett mig fan på att vi ska nå eliten en dag, säger Conny Nilsson.
Fler nyheter
Till alla nyheter
Leja Wiberg är uttagen till regionalt läger
2025-09-15Leja Wiberg är uttagen till regionalt läger för F09. De är 47 spelare som är uttagna till lägret i Karlstad den 30 september.

Tre poäng i Lund
2025-09-14Ny vecka och ny match i Skåne, denna gång med Lunds BK på andra sidan planen. Idag får J-Södra, till skillnad från förra helgen, göra resan hem till Jönköping med tre pinnar i bagaget.

Vinnare tipspromenaden
2025-09-14Tipspromenaden har kommit igång igen för hösten och kommer pågå fram till den 7 december om vädret tillåter.