
Felix Jakobsson lämnar klubben
2022-11-25Målvakten Felix Jakobsson har två säsonger i J-Södra bakom sig.
Hans avtal med klubben sträckte sig ytterligare ett år framåt, men Felix har valt att utnyttja en option där han har rätt att bryta sitt kontrakt.
Felix Jakobsson lånades in från IFK Norrköping under 2021 och flyttade permanent till J-Södra inför säsongen 2022. Målvakten skrev på ett tvåårsavtal med klubben, över säsongen 2023, men väljer nu att utnyttja en klausul i avtalet som ger honom möjlighet att avbryta kontraktet.
Under sina två år i klubben spelade Felix 14 matcher för herrlaget.
- Felix har valt att inte fortsätta med oss, vilket jag har full förståelse för då han söker kontinuerlig speltid. Felix är ett superproffs som hjälp klubben både på och utanför planen med sin otroliga professionalism. Vi tackar för hans insatser i klubben och önskar honom ett stort lycka till, säger Junes Barny.
Fler nyheter
Till alla nyheter
Leja Wiberg är uttagen till regionalt läger
2025-09-15Leja Wiberg är uttagen till regionalt läger för F09. De är 47 spelare som är uttagna till lägret i Karlstad den 30 september.

Tre poäng i Lund
2025-09-14Ny vecka och ny match i Skåne, denna gång med Lunds BK på andra sidan planen. Idag får J-Södra, till skillnad från förra helgen, göra resan hem till Jönköping med tre pinnar i bagaget.

Vinnare tipspromenaden
2025-09-14Tipspromenaden har kommit igång igen för hösten och kommer pågå fram till den 7 december om vädret tillåter.