Daniel Ståhl 251124 0247

Hedda Karlsson förlänger med Jönköpings Södra IF

2025-12-03

Målvakten Hedda Karlsson har skrivit på för säsongen 2026.

Hedda Karlsson, fostrad i Egnahems BK, förstärkte Jönköpings Södra IF inför årets säsong genom ett lån från Husqvarna FF. Hon har gått från klarhet till klarhet, och vaktade målet i stort sett samtliga matcher under säsongen som gick.

Nu har Hedda valt att förlänga sitt kontrakt med klubben och kommer därmed att representera Jönköpings Södra IF över säsongen 2026!

 

Huvudtränare Hugo Wadell:

Vi är glada att Hedda har valt att förlänga sitt kontrakt hos oss. Hon är väldigt viktig för oss med sitt sätt att vara i vardagen, både på och utanför planen.

Hedda passar bra in i vårt sätt att spela med sina kvalitéer, och har under säsongen visat att hon är en stabil målvakt som håller jämn nivå och bidrar i spelet både med räddningar och spelet med fötterna. Hon kommer att bli en viktig pusselbit för att vi ska vara med och slåss om uppflyttningsplatsen kommande säsong, och jag ser fram emot att se hennes fortsatta utveckling hos oss.

 

Hedda Karlsson:

Jag är väldigt glad över att fortsätta min resa i Jönköpings Södra säsongen 2026. Vi är en stark trupp, både på och utanför planen, och jag är glad över att få vara en del av resan vidare tillsammans med laget. Vi har något riktigt bra på gång, och jag ser fram emot att kunna fortsätta bidra, utvecklas och kämpa mot Divison 1!

Fler nyheter

Till alla nyheter