Jordbrovallen Färg

J-Södra söker ungdomsansvarig

2024-02-12

Som ungdomsansvarig är din huvuduppgift att leda och utveckla ungdomsverksamheten i åldrarna 7-14 år. Genom att skapa en trygg och stimulerande miljö för ungdomarna samt stötta och utbilda ledare och tränare, ska målet vara att främja både fotbollsprestationer och personlig utveckling.

Ansvarsområden
  • Hjälpa föreningen att ta fram och/eller se över befintlig spelarutbildningsplan.
  • Besöka lagen i samband med träning och match.
  • Följa upp tränare som har deltagit i SvFF:s tränarutbildningar och erbjuda kontinuerligt stöd och feedback.
  • Genomföra ledarträffar kontinuerligt i respektive spelform.
  • Utbilda föreningens ledare i de nationella spelformerna, föreningens utbildningsplan och fotbollens spela, lek och lär.
Vad vi söker

Vi ser att du är en driven och självgående person som har en annan huvudsaklig sysselsättning och som vill engagera dig hos oss på kvällar och helger. Kanske studerar eller jobbar du med något kopplat till ledarskap eller idrott och ser att detta uppdrag kan ge dig arbetslivserfarenheter inför det framtida yrkeslivet.

Uppdraget är ideellt men viss ersättning kan utgå.

Låter uppdraget intressant?

Skicka in ditt CV till oscar.carlson@j-sodra.se

 

Fler nyheter

Till alla nyheter