889653C3 F1F3 466D B795 7FB3E2B6D378

Jönköpings Södra IF ♥ Erikshjälpen

2023-03-05

Tillsammans bygger vi omtanke, ärlighet och respekt.

”Tillsammans bygger vi omtanke, ärlighet och respekt. Tillsammans lyfter vi fotbollen, föreningen och vår bygd! – citat från Jönköpings Södra IF´s vision och värderingar

Genom att stötta vår stad och bidra till Jönköpings lokala samhällsnytta har vårt herrlag under vintern volontär arbetat på Erikshjälpen i Jönköping. De har hjälpt kunder i butiken, burit möbler, serverat kaffe och agerat kassörer. Projektet med Erikshjälpen fortsätter under året och följande lag kommer finnas på plats kommande perioder:

• Herrlaget – januari/februari
• P17 – 11, 18 och 25 mars
• Damlaget – augusti/september
• F17 – oktober/november

Samarbetet med Erikshjälpen är en del av vårt projekt Södra i samhället.

Södra i Samhället omfattar föreningens ambition att synliggöra de samhällsnyttiga aktiviteter som sker i föreningens regi idag. Under begreppet samlas även framtida projekt och aktiviteter vars syfte är att bidra till den lokala samhällsnyttan i Jönköpingsregionen. Svensk fotboll bidrar till samhällsnyttan!

Vill du bli vår nya samarbetspartner som bidrar till samhällsnyttan i Jönköpingsregionen? Kontakta Mats Karsberg, mats.karsberg@j-sodra.se

Fler nyheter

Till alla nyheter