F788C778 6DA6 4329 8C32 0528CCA1A524

Missa inte boken om klubbens 100-åriga historia

2023-01-10

I samband med klubbens födelsedag den 9 december och det Öppet Hus som arrangerades på Odensberg så släpptes boken om J-Södras 100-åriga historia.

Boken berör inte bara klubbens fantastiska historia utan våra akademi- och ungdomslag är även dokumenterade med lagfoton för att symbolisera vår framtid. Så passa på och köp boken som innehåller mycket intressanta berättelser och fantastiskt bildmaterial. Ni köper boken på Sportkontoret, Linneas Tobak, Pressbyrån Klostergatan, Akademibokhandeln på Östra Storgatan och ICA Nära på Gräshagen.

Dessutom medverkar Jönköpings Södra IF på Småländska Litteraturfestivalen (SmåLit) lördagen den 4 februari på Stadsbiblioteket. L-G Åkerberg kommer vara på plats och berätta såväl om boken som om klubbens historia. Läs mer om programmet här: PROGRAM - SmåLit (smalit.se)

 

Fler nyheter

Till alla nyheter