Oavgjort i första träningsmatchen
2023-01-21Då är årets första match avklarad och det i träningsmatchen mot Smedby AIS. Matchen slutade 4-4 (2-3)
Våra 15 första minuter är så otroligt bra, vi kommer ut och är faktiskt det bättre laget. Sen tar Smedby med sitt rutinerade och duktiga lag över mer och mer.
Första halvlek slutar 2-3 efter mål av Maja Isaksson som står perfekt placerad efter en hörna och dunkar in första målet. Mål nummer 2 och 3 signeras Tuva Jonsson som gör två nästan identiska mål. Tuva får bollen efter framspelning från blixtsnabba Julia Larsson på högerkanten där Tuva går mot första stolpen och kan trycka in bollen snyggt i mål.
I andra halvlek gör vi ett mål till som Sarah Nqila gör på ett friläge efter fantastiskt fint samarbete av Moa Boström och Sarah.
Matchen slutar 4-4 och vi åker hem med en härlig känsla, första träningsmatchen avklarad och vi gör en mycket bra insats.
Startelvan
Nellie Kjellberg
Sarah Nqila, Matilda Axelsson, Moa Boström, Paulina Svensson
Matilda Nord, Maja Isaksson, Amanda Heiel
Astrid Berg, Tuva Jonsson, Julia Larsson
Skytteligan
Tuva Jonsson, 2 mål
Maja Isaksson, Sarah Nqila, 1 mål
Assistligan
Julia Larsson, 2 assist
Moa Boström, 1assist
Fler nyheter
Till alla nyheterJönköpings Södra IF söker marknadsansvarig
2025-01-13Vi söker nu en Marknadsansvarig som ska leda och utveckla den kommersiella verksamheten i Jönköpings Södra IF
Stefan Jörgensen lämnar Jönköpings Södra IF
2025-01-12Herrlagets assisterande tränare, Stefan Jörgensen, lämnar Jönköpings Södra IF.
Akademin behåller en stjärna på certifieringen
2025-01-10Jönköpings Södra IF kan idag meddela att klubben har erhållit en stjärna på akademicertifieringen via Unicoach och Svensk Elitfotboll.