
Olle Almström flyttas upp i herrlaget
2022-11-27Klubbens akademi har producerat ytterligare en spelare till herrlaget. Nu står det klart att Olle Almström har skrivit kontrakt och flyttas upp permanent till a-laget.
Olle Almström, som från början kommer från Nässjö FF, kom till Jönköpings Södra inför säsongen 2020. Nu är det dags för honom att ta nästa steg i klubben, upp i herrlaget. Kontraktet som Olle har skrivit på sträcker sig över säsong 2025, och är således på tre år.
- Det är en dröm som går i uppfyllelse. Jag är tacksam mot klubben som tror på mig och jag ska göra allt i min makt för att bli så bra som möjligt, säger Olle Almström.
- Olle är en spelare som varit uppe och tränat med oss under årets gång och visat att han förtjänar ett a-lagskontrakt. Det går helt i linje med hur vi vill jobba framöver. Olle är en central mittfältare, med en hög arbetskapacitet som är bra i både offensiv och defensiv. Vi har en stor tro på Olle och är nyfikna på att följa Olles utveckling framöver, säger Junes Barny.
Varmt välkommen till herrlaget Olle!