210525 Daniel Ståhl Webb 0590

Peter Andersson ny utvecklingschef

2022-01-14

Peter Andersson, som har varit verksam under många år i föreningen i olika roller, blir ny utvecklingschef i akademin.

Rollen som utvecklingschef är ny i Jönköpings Södra, och Peter Andersson kommer att tillträda per omgående. Som utvecklingschef blir Peter ansvarig för att utveckla och implementera föreningens utbildningsplan inom akademi- och ungdomsverksamheten. Vidare kommer Peter att fokusera på att utbilda och stötta föreningens akademi- och ungdomstränare.

  • Rekryteringen av Peter Andersson som ny utvecklingschef är ett viktigt steg i utvecklingen av föreningens akademi- och ungdomsverksamhet. Kravnivån på vår verksamhet ökar hela tiden och att enbart ha en akademichef räcker inte längre för en förening av vår storlek. Peters roll är att utveckla och stötta den sportsliga verksamheten inom akademi- och ungdomsverksamheten. Det gör att vår akademichef kan fokusera på att skapa en bra struktur på verksamheten och säkerställa vår långsiktiga utveckling. Vi är mycket glada att ha den här rollen på plats och att vi har hittat en överenskommelse med Peter, säger Sebastian Lagrell.

 

Fler nyheter

Till alla nyheter