
Sebastian Lagrell slutar som klubbchef
2023-01-20Sebastian Lagrell har varit anställd i Jönköpings Södra IF i tretton år varav de tre senaste säsongerna som klubbchef.
Sebastian har meddelat styrelsen sin uppsägning och kommer göra sin sista anställningsdag den 3 mars.
- Jag är väldigt tacksam för mina år i klubben, först ett antal år som ideell och nu tretton år som anställd. Totalt sett är det halva mitt liv. Nu är det dags för nya utmaningar för egen del, men jag släpper självklart inte mitt engagemang för klubben. I den mån jag kan, och klubben vill, kommer jag att ställa upp ideellt, säger Sebastian.
- Vi vill verkligen tacka Sebastian för hans insatser under alla år i klubben. Sebastian har ett stort klubbhjärta och har lagt ner ett stort engagemang i Jönköpings Södra IF oavsett roll. Vi vill önska honom all lycka till när han nu söker sig till nya utmaningar och vi är övertygande om att vi ser Sebastian i en framtida ideell funktion inom klubben, säger ordförande Mats Tidstrand.
Den uppkomna situationen har medfört att styrelsen påbörjat en översyn av klubbens administrativa organisation.
Fler nyheter
Till alla nyheter
Startelvan mot Nordic IK United
2023-02-07Startelvan mot Nordic IK United

Pashang Abdulla är klar för Södra
2023-02-06I dag kan vi meddela att anfallaren Pashang Abdulla är klar för Jönköpings Södra IF.

Årets första föreningskonferens är genomförd
2023-02-05Under lördagen genomfördes en föreningskonferens på Scandic Elmia.