
Silverholt och Bjurnemark är klara för Södra
2022-12-14I dag välkomnar vi två nya spelare till Jönköpings Södra IF. Det gäller den 21-årige anfallaren Taylor Silverholt och den 21-årige försvararen Albin Bjurnemark.
Taylor Silverholt som ansluter på lån från Mjällby AIF och den 21-årige försvararen Albin Bjurnemark som förra säsongen spelade i BK Olympic.
Sportchef Junes Barny kommenterar de båda nyförvärven:
- Taylor Silverholt har egenskaper som vi saknat tidigare i form av sin snabbhet och djupledsspel. Han är en målfarlig spelare, har ett bra driv i steget och
kan avsluta med bägge fötterna. Albin Bjurnemark är en modern mittback med en väldigt bra funktionell teknik. En försvarsspelare som läser spelet bra samt har
ett bra huvudspel. Han har gjort det väldigt bra i div 1 i år. Nu får vi se honom i Superettan och hoppas och tror att han kommer att ta stora kliv hos oss redan nästa säsong.
Lånet på Taylor Silverholt är skrivet över säsongen 2023 och kontraktet med Albin Bjurnemark är t o m säsongen 2025.
Vi hälsar de båda nyförvärven varmt välkomna till Jönköpings Södra IF.


Fler nyheter
Till alla nyheter
Truppen mot Ängelholms FF
2025-06-18Truppen mot Ängelholms FF i morgon, torsdagen den 19 juni, kl. 19.00. Startelvan publiceras på sociala medier en timme innan matchstart.

Isak Ellbring inför Ängelholm borta
2025-06-18Det blev revansch direkt efter förlusten mot Ljungskile, hemma mot Oskarshamn i lördags. Nu väntar vårsäsongens sista bortamatch, mot Ängelholms FF. – Som tidigare är nyckeln att sitta ihop defensivt.

Truppen mot Mariebo IK
2025-06-18Under onsdagskvällen är det dags för ny match när Jönköpings Södra IF möter Mariebo IK borta på Stadsparksvallen.