IMG 1285

Södra sörjer en av klubbens mest kända spelare

2023-04-14

Södra sörjer en av klubbens mest kända spelare.Målvakten Jan Nordström avled på skärtorsdagen efter en tids sjukdom i sitt 79:e levnadsår.

Janne, med moderklubb BK Häcken, kom från Hammarby till Jönköpings Södra 1965 och representerade Jönköpings Södra under nästan sex säsonger bl a i Allsvenskan 1969.

På hösten 1970 värvades han till IFK Göteborg vilket ledde till proffsspel i Nederländska FC Groningen 1971-1974. Detta som förste svensk målvakt som blev utlandsproffs. Efter utlandssejouren blev det åter spel i Blåvitt. Sex U-landskamper blev det.

Janne spelade även framgångsrikt handboll för Jönköpings Södra. Ur-Göteborgaren Janne talade alltid om vilken härlig tid han hade i Jönköping och att han älskade Odensberg där A-laget, precis som idag, tillbringade den mesta tiden. Våra tankar går till familjen.

Bilderna är ifrån 1969-70 då han lämnade J-Södra för Blåvitt.
Foto: Henric Grännö - Jönköpings-Posten

 

IMG 1286

Fler nyheter

Till alla nyheter