
Tom Amos lämnar J-Södra
2022-12-16Målvakten Tom Amos kom till klubben inför säsongen 2022 från Utsikten. Nu står det dock klart att det inte blir någon fortsättning i den gröna tröjan.
Inför säsongen 2022 plockades målvakten Tom Amos in till klubben från Utsikten. Tom, som är fostrad i IFK Göteborg, skrev då på ett treårskontrakt.
Nu står det dock klart att kontraktet mellan parterna bryts och att Tom är fri att gå till en ny klubb.
- Tom åkte tyvärr på en knäskada tidigt på säsongen. När han väl blev frisk, i samband med Alex intåg, lyckades han aldrig slå sig in i laget igen.
Nu när han känner att han vill testa någon annanstans och då vill vi inte stoppa honom. Vi önskar Tom lycka till i sin framtida karriär, säger Junes Barny.