
Träningsmatch mot Falköpings KIK
2023-04-01På söndagen är det dags för en returmatch mot Falköpings KIK när vi beger oss till Odenvi IP.
Inför matchen säger Alexander Furubrink: Vi måste bli noggrannare i alla våra aktioner, får inte ta genvägar i försvarsspelet och måste jobba färdigt i alla situationer.
Falköping är ett lag som är duktiga på omställningen så vi måste se upp omställning mot oss. Spelar vi vårt spel och gör det vi tränar på så ska vi bjuda på riktigt fin fotboll.
Vad vi måste ha med oss till detta mötet mot Falköping är att släppa bollen lite tidigare och spela de enkla alternativen, säger Matilda Nord. Sist gjorde vi det lite svårt för oss själva vilket gjorde att vi spelade bort bollen lite för mycket. Falköping är ett spelskickligt lag med snabba omställningar.
Lägret förra helgen var bra, det var mycket fokus på sammanhållningen i laget vilket kommer ge oss fördelar på planen också. Det var roligt att få komma iväg hela gänget och samlas en hel helg och umgås, avsluta Matilda.
Startelva

3
Emilia Jörgensen
Försvarare

6
Matilda Axelsson
Försvarare

8
Matilda Nord
Mittfältare

10
Sarah Nqila
Mittfältare

15
Moa Sågby
Mittfältare

17
Tuva Jonsson
Anfallare

18
Alma Mennborg
Försvarare

19
Julia Larsson
Anfallare

20
Ella Heikkinen
Anfallare

23
Alva Edman
Målvakt
- *Provspelare
- **Akademispelare
Avbytare

10
Ela Gecer
Anfallare

15
Astrid Berg
Anfallare

21
Christin Paredes Lindblad
Försvarare

26
Cornelia Lindström
Målvakt
- *Provspelare
- **Akademispelare
Fler nyheter
Till alla nyheter
Marcus Hellsten inför matchen mot Ulricehamns IFK
2025-04-16Under torsdagskvällen är det dags för nästa match i division 2 när vi möter Ulricehamns IFK på Lassalyckans IP.

Ny match när vi möter Ulricehamns IFK
2025-04-15På torsdag är det dags för den andra omgången av årets serie när vi åker till Lassalyckans IP och Ulricehamns IFK.

Vinnare tipspromenaden
2025-04-13Tipspromenaden är igång igen och från med söndagen den 9 mars är det tipspromenad 9.00-12.00 hela våren.