Trupperna för helgens matcher
2022-03-11Båda våra representationslag spelar match i helgen, damerna spelar hemma på Jordbron mot Kristianstads DFF och herrarna spelar borta mot Helsingborg.
Damernas match startar kl 13.00 på Jordbron. Det kommer bli en intressant match mot ett motstånd som är helt okänt för oss. Vi anar att de håller riktigt hög kvalitet och vi kommer få bekänna färg. Tyvärr saknar vi några viktiga spelare imorgon men det innebär att andra får kliva fram. Rosanna Högberg gör comeback i grönt vilket är glädjande.
Fredrik har tagit ut följande spelare till matchen imorgon.
1. Nellie Kjellberg
4. Moa Boström
6. Julia Lindahl
7. Alicia Bergström
8. Matilda Nord
9. Maja Andersson
10. Sarah Nqila
11. Amanda Heiel
15. Rosanna Högberg
16. Klara Bogren
17. Alwa Jestin
18. Natalie Ingvarsson
19. Julia Larsson
24. Tuva Jonsson
25. Karin Gustafsson
26. Ida Ydrestrand
28. Emma Boozer
Under lördagen beger sig vårt herrlag till Helsingborg för allsvenskt motstånd på Olympiafältets konstgräs. Avspark är kl. 14.00 och Patric Jildefalk har aviserat följande matchtrupp:
Felix Jakobsson
Tom Amos
Daniel Strandsäter
Adam Ben Lamin
Malkolm Moënza
Marcus Degerlund
Sebastian Crona
Kevin Rodeblad Lowe
Fredric Fendrich
Adrian Edqvist
Junes Barny
Marko Nikolic
Adnan Maric
Daniel Ljung
Peter Gwargis
Erik Johansson
Elias Nordström
Robin Book
Fler nyheter
Till alla nyheter
J-Södra och Patrik Ingelsten går skilda vägar
2025-11-10Jönköpings Södra IF har beslutat att inte nyttja optionsåret i Patrik Ingelstens avtal. Han lämnar därmed föreningen efter två år som huvudtränare för herrlaget.
Tung förlust mot Eskilsminne IF
2025-11-08Säsongens sista match slutade med förlust, vilket innebär en tappad andraplats och kvalplats till Superettan.
Truppen mot Eskilsminne IF
2025-11-07Truppen mot Eskilsminne IF i morgon, lördagen den 8 november, kl. 15.00. Startelvan publiceras på sociala medier en timme före avspark.