Jonkoping Sodra Mot Vimmerby If Dam 155

Två storsegrar, laget sprudlar av självförtroende

2025-09-19

Efter 14 mål framåt och två raka hållna nollor är energin på topp i laget. Spelet sitter både framåt och bakåt, och spelarna känner stolthet, glädje och en stark hunger inför kommande matcher.

Ida Lorentzson inför matchen
14 mål framåt och två hållna nollor på två matcher – hur känns det att vara en del av det här just nu?
- Det känns jättekul att få vara en bidragande faktor i de två senaste matcherna. Vi har spelat väldigt bra och jag känner mig stolt över laget!

Vad tycker du är den största skillnaden i lagets spel de senaste matcherna?
- Vi hotar mer framåt och skapar fler lägen än tidigare samtidigt som vi spelar säkrare längre bak i spelet.

Ni avgör matcherna tidigt – hur påverkar det ert självförtroende ute på planen?
- Vårat självförtroende stärks mycket och vi vågar därför mer på plan. Vi hittar ett lugn som gör det lättare för oss att hitta vårat spel och våra kombinationer.

Hur mycket snack blir det i laget om att fortsätta hålla nollan när matcherna rullar på?
- Det blir en del snack om att fortsätta spela så bra som vi gjort det senaste. Men samtidigt pushar vi varandra till att inte nöja oss. Vi har fortfarande matcher kvar att spela och jobbet görs inte av sig själv.

Två storsegrar i rad – vad betyder det för energin inför nästa omgång?
- Det betyder massor! Vi har fått mer självförtroende och glädje i laget. Man märker att alla är hungriga för mer!

🆚 FC Vetlanda
🏟️ Stadsparksvallen
📅  20 september ⏰ 16:00
📺 Se matchen på MinFotboll

Fler nyheter

Till alla nyheter